Református templom – Bethlen

Református templom – Bethlen adatai:
cím:
Református templom – Bethlen
Bethlen
nyitva:
egész évben
ismertető

A bethleni református templom első említése 1332-ből maradt fenn egy pápai tizedjegyzékben, melyben akkori papjának, Bertalannak neve tűnik fel. Ezt követően 1334-ben Pál plébános nevével, 1447-ben pedig Miklós nevű lelkész nevének említésével lehet találkozni az írásos forrásokban.

            A református templom Szent János templomként való közvetlen említésével csak 1433-ban lehet először találkozni, mikor Bethlen Gergely kérésére, IV. Jenő pápa fia, János búcsúlevelet adományoz többek között a bethleni templomnak is. Elképzelhető, hogy a búcsúlevél a jelenlegi templom építésével függ össze, de sajnos jelenleg, források hiányában erről konkrétumokat nem lehet felállítani. A mai napig látható késő gótikus elemek viszont valamivel későbbre, a 15. század végére helyezik a templomépítés idejét. Ezek a részletek a hajó nyugati kapuja, az ablakkeretek és a szentély szamárhátíves fülkéje és egy síremlék. A síremlék a templom déli falán található, Bethlen Gergely síremléke, aki 1500-ban hunyt el és feltételezések szerint a szentély alatti kriptában temették el.

            A templom a 16. században unitárius lett, majd 1615 vagy 1620 környékén a református felekezete kezelésébe került.

            Első ismert felújítása 1771 és 1772 között zajlott, gróf Bethlen Lajos megbízásából. Ekkor kapta jelenleg is látható barokk elemeit. Ekkor épült meg a templom boltozata, újrapadlózták, és a falazott kőszószék is ekkor készült el. Ertel György, szamosújvári kőművesmester irányításával. A bútorzatot is újrafestették, ezt a munkálatot Henne József asztalosmester végezte. Valószínűleg a hangvetőt egy évvel később, 1773-ban faragtatta Bethlen Gergely.

            Újabb javítási munkálatok zajlottak a 19. században az épületen, ekkor némi bővítésen is átesett. A templomnak eredetileg fából készült harangtornya volt, de ezt, a felújítások során elbontották és a szészármai templom köveit felhasználva, felépítették a templom nyugati homlokzatához a ma is látható, új templomtornyot. A torony építése egészen pontosan 1847 és 1854 között zajlott. A toronyórát gr. Bethlen Pál adományozta, a toronygombot pedig gr. Bethlen Ferenc és özvegy Bethlen Károlyné. A szészármai romokból elhozták a későgótikus stílusú kapukereteket, melyeket szintén beépítettek a toronyba.

            A templomot ezt követően még az 1880-as években és az 1970-es években javították, utóbbi javításkor cserélték ki a régi, még 18. századi harangokat.

            A templom egyszerű alaprajzú, három fő részből (hajó, szentély, torony) álló, támpilléres, későgótikus stílusú épület a város főterén. Nyugati homlokzatánál magasra felnyúló támpillérek fogják átlósan, a templom szintjeit párkányok választják el. A nyugati homlokzathoz kapcsolódva áll a 19. századi, háromszintes torony. Ennek alsó szintjén portikuszban, szemöldökgyámos gótikus kapu áll, mely valószínűleg a romos szészármai templomból való.

            A templom belső tere fiókos dongaboltozatú, mely a 18. században épült. A szentélybe csúcsíves diadalív vezet, melynek keleti végében található az orgonakarzat. Az orgona eredetéről egy felirat árulkodik, mely szerint 1877-ben készült, özvegy Bethlen Pálné, és gr. Bethlen Mária adományából. A jelenlegi, kőből faragott, szamárhátíves karzat részben takarja az északi fal szentségtartóját. A barokk stílusú szószék 1771-ben készült Bethlen Lajos megbízásából, Ertel György kőművesmester keze által. A fa szószékkorona, mely rokokó díszítésű, áttört faragású, 1773-ban készült, ez is a Bethlen család jóvoltából, de pontos adat nincs, a bevésett GB betűk csak feltételezéseknek szolgálnak alapul.

A hajó déli falán két síremlék található. Az egyik, a már említett, 1500-ban elhunyt Bethlen Gergely síremléke, a másik síremlék Bethlen Lajosé, melyet öccse Gergely állíttatott 1780-ban. A szemben lévő falom a Bethlen család címerét ábrázoló kőfaragvány látható, díszei későgótikusak, valószínűsíthető, hogy 1500 körül készült. Az eredeti funkciója ismeretlen, előfordulhat, hogy a templom elpusztult boltozatának záróköve volt. A templom nyugati végén famellvéddel ellátott karzat emelkedik.

Fotók a régióból

Ajánlat
Alsóidecs
Nyárádselye
Erdőfüle
Balázsfalva
Darlac