Szent Péter és Pál római katolikus plébániatemplom, Brassó

Szent Péter és Pál római katolikus plébániatemplom, Brassó adatai:
cím:
Szent Péter és Pál római katolikus plébániatemplom, Brassó
Brassó
nyitva:
egész évben
ismertető

Brassóban a domonkos rend 1323 után telepedett le, miután a barcelonai egyetemes rendi gyűlés engedélyezte számukra a letelepedést. A mai plébániatemplom helyén domonkos rendi kolostor és templom állt, melynek első okleveles említése 1342-ből származik, egy adománylevél, Cresche Miklós és neje Margit miseadományáról. A következő említés 1434-ből való, mikor a domonkos kolostor és templom a reformáció után a magyar evangélikus közösség használatába kerül. A hajót és kolostorrészt ekkor raktárként használták. A templom 1711-ben a ferences rend tulajdonába került, öt évvel később, 1716-ban újra tulajdonost váltott, ekkortól a jezsuiták használták. A gótikus stílusban épült kolostortemplomot 1766-ban bontották el. Ignatus Wagenseil katolikus plébános 1773-ban a templom újjáépítéséhez Mária Terézia segítségét kérte. Az újjáépítési munkálatokat Uzono Béldi János plábános ideje alatt, 1776. június 3-án kezték meg. A templomot barokk stílusban, Karl Joseph Lamasch építész tervei alapján épült, Mária Terézia császárnő anyagi támogatásával. Az új, ma is látható templomot 1782. szemtemben 29-én Gróf Battyhány Ignác püspök szentelte fel ünnepélyes keretek között.

            A Szent Péter és Pál katolikus plébániatemplom Brassó belvárosának délkeleti részén található az egykori domonkos templom és kolostor helyén. A templom szerkezete egyszerű, egy sokszögzáródású szentéllyel végződő templomhajóból és homlokzati toronyból áll. A szentélyhez éaszi és déli oldalról kétszintes sekrestye és oratórium kapcsolódik, ezeket a kis részeket egy nyeregtető kapcsolja össze. A hajó belseje csehsüvegboltozatos, szentélye csúcsíves, fiókos dongaboltozatú. A bejáratnál falazott karzat áll.

            Az utca vonalába beépített templomnak csupán a főhomlokzata látszik, melynek középső tengelye előreugrik, rajta órával ellátott torny magasodik. A tengelyekben a földszinten ajtók nyílnak, melyek közül csak kettőhöz vezet lépcső. Az középső tengely ablaka fölött golyvázott, egyenes szemöldökpárkány fut végig.

            A homlokzat vízszintesen három részre tagolódik, melyet az övpárkányok jelölnek. A homlokzatra felfelé irányba az egyre könnyedebb felületkialakítás jellemző. A magas lábazat fölött vízszintes irányba kváderezett falfelületet függőlegesen előreugró pilaszterszerű tagozatok adják. A felső szinten a középső tengelyben hullámos szemöldökkel ellátott széles fülke kapott helyet, melynek szárkövei armírozott kettős pilaszterre hasonlítanak és a szélső tengelyből alakult oromfalakhoz csatlakoznak. Ezekre épül a hasáb alakú torony, mely kétemeletes, zsalus haranglábakkal ellátott, óralapokkal gazdagított kisebb torony.

            A főhomlokzati bejárat hármas, csehsüvegboltozattal ellátott előcsarnokba nyílik. Ennek az előcsarnoknak az északi részét elfalazták a csarnoktól, a templomból megközelíthető kápolnatéréér alakították utólag. A belső tár minden boltszakaszában íves záródású nagymérteű ablak nyílik. A hajó bejárati részén álló, baluszteres mellvéddel ellátott orgonakarzatra a fal vastagságában kialakított lépcsősor vezet fel, mely az előcsarnos szélső helyiségeiből indul. A belső falfelületket gazdag stukkódíszítés jellemzi. A diadalív zárókövében Erdély és Brassó címere és a templom építésének bevésett évszáma látható. A boltozatban kialakított medalionokban lévő festmények valószínűleg a 20. századi felújítás során készültek, bibliai jeleneteket éábrázolnak.Az oldalkápolnában historizáló stílusú mellékoltárok és gyóntatószékek kapnak helyet. A szószék a szentély és hajó elválasztását szolgáló diadalívhez kapcsolódo két baldachin alatt található. A régi templom egyetlen megmaradt barokk stílusú berendezése egy Passaui Segítő Szűz kegykép.

            A szentély némileg gótikus stílusú, csúcsíves rész, a nyolcszög három oldalával kapcsolódik a hajóhoz. Boltozata csúcsíves dongaboltozat, mely korinthooszi oszlopokon áll. Az oszlopok konzonlain szentek (Szent Antal, Szent Péter, Szent Pál, Szent Ferenc) fából készült szobra áll. A templom felső szintjeire a diadalívhez kapcsolt lépcsőkön lehet feljutni, az emeleti termek baluszteres vakmellvédekkel és kettős ablakkal kapcsolódnak a szentélyhez.

Fotók a régióból

Ajánlat
Szentivánlaborfalva
Kalotaszentkirály
Marosvécs
Küküllőszéplak