Salvator-kápolna, Csíkszereda

Salvator-kápolna, Csíkszereda adatai:
cím:
Salvator-kápolna, Csíkszereda
Csíkszereda
nyitva:
egész évben
ismertető

A csíkszeradai Salvator-kápolna az erdélyi Kissomyló-hegyen található három kis kápolna közül az legrégebbi épület és művészeti szempontból ez a legértékesebb. Számos zarándok látogajta meg, a Jézus-hágóján, a Keresztúton haladva jutnak fel hozzá. A kápolna teljes neve Transfiguratio Salvatoris, Krisztus Színeváltozásának tiszteletére szentelték fel. A latin "salvator" szó magyar jelentése "megváltó". A helyiek elhallás miatt Silator-kápolnaként emlegetik fontos imahelyüket. A kápolna keletkezéséről nem maradt fnn írásos emlék. A hagyomány úgy tartja, hogy a nándorfehérvári diadal emlékére készült. Losteiner Leonárd ferences rendi krónikás így tartja: „Capistrán és a Nagy Hunyady 1456-ban a Megváltó átváltozásának napján, augusztus 8-án, a Salvator nevét segélyül híva nyerték meg a csatát." Egy másik hagyomány is létezik a kápolna eredetével kapcsolatban. E másik hagyomány szerint az imahelyet Szent István első magyar király építtette 1002-ben, a Gyula fölött aratott győzelmének emlékére. Ez utóbbi hagyomány történelmileg egyáltalán nem igazolható, míg a másikra lehetnek bizonyítékként kezelhető emlékek.

Stilisztikai megfigyelésekre hagyatkozva azt lehet mondani, hogy a kápolna minden bizonnyal a XV. Század második felében készülhetett. Erre utal az egyhajós, négyszögletes szentéllyel ellátott, boltozott szerkezet. A kápolna bővítéséről maradt fenn adat, a tatár dúlások után 1678-ban Mikes Kelemen háromszéki és Kálnoki Sámuel erdélyi kancellár támogatásával kibővítették és valószínűleg ekkor készült el az említett kancellárok címetreivel ellátott dongaboltozat is. Haller János felesége, Korni Katalin fogadalmából készült el 1679-ben a kápolna főoltára. A bővítés eredménye a kőlábakra fektetett, ácsolt faszerkezetű előtér, kis huszártoronnyal.A Salvator-kápolna ünnepélyes felszentelését 1680-ban Vitus Pilutius marianopolisi érsek végezte az Úr Színeváltozásának tiszteletére.

            A kápolna tübb újáépítést ért meg, 1780-ban Gyulai grófné építette újjá. Az ötkazettás mellvédes jkarzat és a kazetták festése 1800 körül készülhetett, de errős sajnos nem maradt fenn információ. A kazetták figurás ábrázolásai a népi díszítés jellegzetességeit követik. 1878-ban ismét felújították és kibővítették, az 1679-ben épített előteret elbontották, helyére kőből építettek újat. A szentély ma is látható oltárképe 1879-ben készült. A harangokat az első világháború idején 1916-ban elvitték, valószínűleg az akkoriban jellemző ágyúöntés lett a sorsuk. Ezeket 1924-ben két új haranggal pótolták. 1967-ben ismét jelentős restauráláson esett át. Az utóbbi években a kápolna fa berendezéseinek egyes részeit restaurálták, más részein állagvédelmi munkálatokat végeztek.

            A Salvator-kápolna kisméretű, egyszerű alaprajzú kegyhely. Egy hajóból, egyeneszáródású szentélyből áll, főhomlokzatán huszártoronnyal. Egyetlen, féköríves bejárata van, mely a nyugati oldalon taláható. A bejárat fölött az újáépítésekről szóló feljegyzések és a két évszám, 1684 és 1878 olvasható. Az előcsarnokot, emlyet utólagosan építettek a kápolnához csillagdíszes dongaboltozat fedi, melyet kissé beljebb ugró pillérek tartanak. A középkori épületből megmaradt pillérpár a nyugati oldalon tartja a diadalívet, mely fából készült és ez a felirat olvasható rajta: „Isteni Salvator! Szent harcot harcol e tábor. Hogy ki szívébül imád vivja ki égi honát!". Az előtéri részen található a karzat, ami eredtileg a középkori kápolna nyugati részén állt és csak a 19. századi újjáépítések során került az előtérben. Mellvédje festett kazettás, számos bibliai ábrázolással. A kápolna eredeti bejárata a hajó déli oldalán, egy szemöldökgyámos, csúcsíves ajtó volt. Fölötte még olvasható a "Renov Salvator 1678" felirat, de maga az ajtó befalazva áll.

            A haó kazettás dongaboltozattal van fedve, melynek ovális medalionjain puttófejek, a ferences rend szentjeinek képei, remeteszentek, apostolok, szőlőindák és virágfüzérek láthatók. A Salvator-kápolna dongaboltozata különleges és jelentős, mivel ehhez hasonló fa dongaboltozattal ellátott mennyezetet csak az 1728-ban Mikházán épült ferences kolostorban fölött épült templomban lehet találni.