Városháza, Csíkszereda

Városháza, Csíkszereda adatai:
cím:
Városháza, Csíkszereda
Csíkszereda
nyitva:
egész évben
ismertető

A vármegyerendszer kialakulásakor, 1878 után Csík vármegye központja Csíkszereda lett. A váronsak új épületekre volt szüksége, megindult a mozgaklom az új Vármegyejház felépítésére. A mozgalom vezetője Mikó Mihály főispán volt. A vármegyei székhely 1879-ben költözött át Csíkszeradára, először a Mikó-várat használták, mellyel szemben nem sokára elkezdődött a vármegyeház építése, mely a mai városháza épülete. Az építetteő bizotság Mikó Bálint főispán elnükletével 1884-ben alakult meg. A vármegyeház terveinek elkészítésével és a járulékos feladatokkal, mint előkészületek, költségvetés, Hám Ignác mérnököt bízták meg, aki az akkoriban alakult Állaépítészeti Hivatal vezetője volt. A Megyeház terve 1885-re készült el, egy évvel később 1886 tavaszán megkezdődött az építkezés. Az alapkőletétel nagy esemény volt, ünnepélyes keretek között tették le a Megyeház alapkövét, mely a főbejárat közepén az első lépcsőfok alatt található. Az épület 1887 szeptemberében készült el, a kolozsvári Ellenzék című lap a város legdíszesebb épületeként említi. Hatósági döntés alapján a az új Megyeház születését 1888. február 4-én ünnepelték. Az épület bővítéséra néhány évvel később szükség lett. 1913 és 1914 között a homlokzatot déli és északi irányba növelték. Az északi szárnyat az akkori Apafi, ma Petőfi utcával párhuzamosan öttengelyes részzel meghosszabították, az északi és déli részhez is kilenctengelyes homlokzatot és tetőtornyos sarokrizalitokat toldottak. A főhomlokzattal merőlegesen tizenhattengelyes szárnyat építettek hozzá. A nagyszabású bővítést 1914-ben bejezték be, ekkor az épület elnyerte ma is látható megjelenését. Ebben az évben, az immár jelentős méretű hivatali épületbe számos közigazgatási hivatal kapott helyet. Ide költözött például a felcsíki járás főszolgabírói hivatala is, az északi szárny földszintjére.

            A Megyeház épülete a szocialista időkben, az 1970-es években vált Városházává, mikor a szocialista elvárásoknak megfelelően a Megyeháza egy nagyobb, központibb székházba költözött a Szabadság téren. Ez a Megyeház nem csak a csíki járásé, hanem az egész Hargita megye közigazgatási székhelye lett. A régi épületben a város közigazgatása kapott helyet.

Az 1888-ban felavatott épület a ma láthatóhoz képest sokkal kisebb volt. Főhomlokzata tizenhárom tengelyes volt, a központi három tengelyét középrizalit tette látványosabbá. A háromszintes épületet a bővítések során jelentősen nőtt. Az átépítés során az északi és déli homlokzatot egyenes záródású ablakokkal tagolták mindhárom szinten, az emeleti részen az balkaok háromszögorom,zatot kaptak, melyek alatt övpárkány futott. A három központi tengely alső és középső szintjét félköríves ablakokkal törték át, a legfelsőn egyeneszáródású, háromszögoromzatos ikerablakok nyiltak. A főbejárat fölött nyílott az épület egyetlen szentélye, ahová a tanácstermen át lehetett bejutni. A középen kiugró rizalitot korinthoszi fejezetű pilaszterek tagolták függőleges irányban , melyek kicsinyített másai a harmadik szint ikerablakai között helyezkedtek el. A homlokzat központi részét koronázópárkény zárta, melyen régebben attika állt. A terrakotta vármegyecímer ezen az egykori attikán díszlett. A címe a 2012-es ásatások során került elő. Az épület stílusa az átépítés előtt neoreneszánsz volt, a munkálatok után inkább neobarokk jelleget öltött. A felújításkor az emeleti ablakok alatt futó övpárkányt eltávolították, a falfelületet kváderezték, az egykori központi rész kis pilaszereit lecserélték, a középrizalitot záró attika helyére timpanont építettek. A timpanon sisakját egy ideig egy ovális nyílás törte át, ahová a 2000-ben végzett homlokzafelújításkor felkerült a város címere.

            Az épület belső részeiben a díszítés nem egységes. Díszeysebb és egyszerűbb helyiségek váltják egymást. Összefoglalva azt lehet mondani, hogy jelentősebb díszítés csupán a lépcsőházi részekre és a tanácsteremre jellemző. A lépcsőház díszítése füzérdíszes, ion fejezetű pilaszterpárokkal történt, a tanácsteremben egy konzolsor által tartott karzat adja a díszítés fő elemét. A karzattartó konzolok között stukkódíszek látható, melyek ornamentikája növényi díszítésű.

Fotók a régióból

Ajánlat
Székelyudvarhely
Csobotfalva
Értarcsa
Pele
Marosagárd