Ortodox katedrális, Kolozsvár

Ortodox katedrális, Kolozsvár adatai:
cím:
Ortodox katedrális, Kolozsvár
Kolozsvár
nyitva:
egész évben
ismertető

A kolozsvári ortodox katedrális építését 1919-ben, rögtön a hatalomváltás után, Nicolae Ivan püspök indítványozta. A város vezetősége az Avram Iancu tér (akkor még Bocskai tér) északi részén lévő Kis sétateret jelölte ki és 2 millió osztrák koronát szavazott meg az építkezés támogatására. A székesegyház tervének elkészítésére a pályázatot 1921. január 11-én írta ki az érseki tanács, a beérkezett pályázati anyagot egy három tagból álló bizottság bírálta el. A bizottság tagjai Petru Antonescu, Dumitru Marcu és Nicolae Ghica-Budesti építészek voltak. Nyolc munka érkezett a bizottság elé, melynek tetszését két bukaresti építész, George Cristinel és Constantin Pomponiu terve nyerte el, a kivitelezéssel pedig az Intreprinderile generale tehnice Tiberiu Eremia (Tiberiu Eremia Általános Technikai Vállalkozások) nevű céget bízták meg.

            A munkálatok 1923. szeptember 10-én kezdődtek, az alapkőletétel 1923. október 7-én történt, az ünnepségen jelen volt a román trónörökös, Károly és Ion I. C. Bratianu kormányfő is. Nicolae Ivan püspök javaslatára a székesegyház Mária halála titulust kapott. A munkálatok tíz évig elhúzódtak, többször szüneteltek, mert finanszírozási problémák merültek fel. Az épület 1933 év vége felé készült el, felszentelése november 5-én zajlott. Az ünnepségen közösen celebrált Miron Cristea, az ország pátriárkája, Nicolae Balan, Erdély mitropolitája, és Nicolae Ivan kolozsvári püspök. A felszentelésen részt vett többek közt II. Károly király és Mihály trónörökös is. A templom székesegyházzá vált, mikor 1973-ban a kolozsvári egyházmegyét érdeki rangra emelték. 2006-tól a feleki, révi és kolozsvári ortodox püspökség székhelye, mitropolita katedrálisa lett.

            A templom falképeit Anastasie Demian és Catul Bogdan, a Képzőművészeti Akadémia két tanára készítette 1928-1933 között, Négy harangja a soproni Seltenhofer cégtől való. A hajóban lévő nagy csillár II. Károly király adománya, az előcsarnok csillárja pedig Miron Cristea pátriárka adománya. Az ikonosztáz Gheorghe Rusu terve alapján készült, faragását Moise Schiopu készítette, kifestését Gheorge Rusu kezdte és Anastasie Demian fejezte be. Az épület első restaurálása 1997-ben kezdődött, 2001-ben Muránóból származó, monumentális mozaikdíszítést készítettek az épület díszítésének céljából.

            Kolozsvár ortodox katedrálisa nyújtott téglalap alapon nyugvó, vasbeton szerkezetre épült téglaépület, melynek külső homlokzatát mészkőlapokkal burkolták Az épület a Bocskai tár (jelenleg Avram Iancu tér) északi részének közepén található, a déli részen álló színházépülettel szemben. Az épület észak-déli tájolású, előcsarnoka téglalap alakú, hajója görögkereszt alaprajzú, melyhez északon szentély csatlakozik. Az előcsarnokot keletről és nyugatról keskeny saroktornyok határolják, kereszthajói apszisokban végződnek és szintén egy-egy keskeny, magas torony veszi közre őket. A hajó hosszanti részének déli szára fölött alacsony kupola helyezkedik el, a kereszt csomópontja fölött egy magasított, központi kupola emelkedik. A tornyokat kis kupolák zárják le. A saroktornyok rizalitként kilépnek a főhomlokzat síkjából. Az oldalhomlokzatok tagolását szintén a kilépő tornyok adják. A katedrális főhomlokzatának középtengelyében a díszes fejezetű oszlopokon álló, hármas tagolású árkád alatt, három, egyenesen záródó bejárat nyílik. A nyílások fölött középen Krisztus, mellette Mária és Keresztelő Szent János büsztjei és monogramjai láthatók. A székesegyház jellegzetes, magas kupolája a két torony között a négyzetben magasodik. Képét a növényi díszítéssel ellátott fejezetű oszlopokra támaszkodó árkád határozza meg.