Moskovits-palota, Nagyvárad

Moskovits-palota, Nagyvárad adatai:
cím:
Moskovits-palota, Nagyvárad
Nagyvárad
nyitva:
egész évben
ismertető

Nagyvárad két Moskovits-palotával rendelkezik, az egyik egy zsidó élelmiszeripari vállalkozó család bérpalotája a Szent László tér és Zöldfa utca találkozásánál, a másik pedig, melyről most szó esik, az egykori Fő utcán található, három utca kereszteződésénél, az Apolló-palotával szemben.

            A palota építtetője és első lakója Moskovits Miksa, nagyváradi mérnők volt. A telket 1904-ben vásárolta meg 52 000 aranykoronáért, melyen 1904 és 1905 között zajlott az építkezés. Az épület terveit a budapesti mérnök és egyetemi tanár, Zielinszky Szilárd készítette. Nagyvárad építkezéseinek történetében itt használtak először vasbeton szerkezetet az alapozáshoz. Ezeket az elemeket Hennebique-lapoknak nevezik.

            Az épület a Stern-palota és az Apolló-palota mellett a tér harmadik meghatározó épülete. A három épület a szecessziós stílus három különböző fajtáját jeleníti meg, ezzel igen érdekes és értékes szemléltetői a stílusnak. E három épület Nagyvárad 20. századi építészetének legjelentősebb épületei.

            A Moskovits palota meghatározó eleme a hengeres formájú saroktorony, mely mellett mindkét irányba hasonló kialakítású homlokzatok húzódnak. Az épület földszintjét lábazatszerűen alakították ki, üzletek kirakatai, és a bejárati kapu tagolja. Vízszintes irányban a két emeleti szint jelent egy regisztert és fölötte a díszes attika egy következőt. A leglátványosabb rész a saroktorony, mely a mellett lévő tengelyekkel harmonikus, látványos egységet alkot. A torony első emeletén feltűnő a zárterkély, melyet egy-egy nyitott erkély fog közre, melyek a két homlokzati tengely zárterkélyeihez képeznek átmenetet. A második emeleten ugyanennek fordítottja jelenik meg. A toronyrész közepén nyitott erkély áll, mellette két zárt, aztán a két homlokzat első tengelyében egy-egy ismét nyitott erkély teszi dinamikussá a látványt. A tornyot magas, bádogból készült sisakkal látták el, mely mégfeltűnőbb jelenséggé teszi az amúgy is tekintetet vonzó épületrészt. A sisak díszítését íves vonalú bordázás és hegyes csúcsdísz adja. A torony tengelyében a koronázópárkány fölött egy kis attikát alakítottak ki, ezzel megtörve a párkány egyenes vonalát.

            Az épületet szimbolikus ornamentikával alakították ki, mely a toronyrészen teljesedik ki igazán. A fülkébe mélyített ablakot két, feltehetően babérfa fogja közre, melynek lombozata dús, a fülke félköríves záródásában összeér. Az épület megrendelője zsidó, így feltételezhető, hogy a babérfa az életfára utaló szimbólumként jelenik meg.

            Az épület oldalhomlokzatai azonos kiképzésűek, szélső tengelyeiket pilaszterek tagolják, melyek két szintet fognak át. A Republicii (egykori Fő utca) felőli homlokzat öttengelyes, a Traian Park fele néző homlokzat szintén öttengelyes. A Fő utcára néző homlokzat három középső tengelyében egy-egy ablaknyílást alakítottak ki, a két szélsőben két ablak nyílik, melyek egyike a második emeleten az árkádos erkély mögött helyezkedik el. A Traian Park felé néző homlokzat minden tengelyében tengelyben egy ablaknyílás található, a homlokzat két szélén pedig egy-egy erkély.

            Az épület ornamentikája igen gazadag, az állatvilágból és növényvilágból válogatott stukkódíszek, maszkok tarkítják. A növényi díszítés az uralkodó, mindenhol megjelenik.

            Az épület négyszintes, kivéve egy részét, ahol félemelet is található. A pinceszinten raktár volt, a magasföldszinten üzlethelyiségek, az emeleteken lakások.