Piarista templom és főgimnázium épületegyüttese, Temesvár

Piarista templom és főgimnázium épületegyüttese, Temesvár adatai:
cím:
Piarista templom és főgimnázium épületegyüttese, Temesvár
Temesvár
nyitva:
egész évben
ismertető

Temesváron 1788-ban létesült a Piarista templom és főgimnázium, mikoris II. József rendelete alapján az Arad megyei Szentannán működő Piarista Gimnáziumot átköltöztették a temesvári bosnyák ferences kolostorba. Az épület a piaraista rend számára szűknek bizonyult, ezért hamar elhatározták egy nagyobb, tágasabb iskolaépület megépítését, melyben a nyolcosztályos gimnáziumot kényelmesen el tudják majd helyezni. Az épület építésére még sokat kellett várni, 1909-ben építették fel, ám szerencsére nagyon gyorsan haladtak, egy év leforgása alatt befejeződtek a munkálatok. Az új épület terveit Baumgarten Sándor, budapesti műépítész és a helyi műépítész, Székely László készítették. Ebben az új épületegyüttesben kapott helyet az iskola, annak bentlakásos része, valamint a rendház is. Az épülethez tartozó kápolna építése még három évet vett igénybe, felszentelésére 1912. január 20-án került sor.

            A II. világháború évei alatt a gimnázium épületét először a németek, majd a románok és a szovjetek használták. A hadseregek rombolása az iskola szinte teljes felszerelését tönkretette, az épület nagyon lepusztult. Később, 1948-ban, a kommunista diktatúra tanügyi törvénye megszüntette a piarista gimnáziumot, az épületet a szokásos módon államosították. Az 1989-es változások újra lehetőséget adtak az iskola újraszervezésére és a felekezeti oktatásra, melynek köszönhetően az egykori piarista épületben a Temesvári Egyházmegye 1992-ben megnyitotta a "Gerhardinum" Római Katolikus Teológiai Líceumot.

            A piarista templom és főgimnázium épülete a városközponttól nem túl messze, a Piatra Craiului utca , a Bulverdul Regele Ferdinand i. Valamint a Bulevardu Republicii utcák által körülvett telken áll. Alaprajza háromszög alakú, az épület egy belső udvar köré tömörülve egységes tömböt alkot. A hozzá tartozó kápolna a Piatra Craiului utca és a Bulevardul Regele Ferdinand sarkán, átlósan ál, alaprajza görögkereszt alakú. A képolnába az utcáról nyíló bejáraton át lehet bejutni, az épület teste az udvarba nyúlik, szentélye háromkarélyos.

            Az épületszárnyak homlokzatai szimmetrikusak, manzárdtetővel fedett pavilonok tagolják őket. A fő épületteömb a Horatiu tér felé néz, ebben nyílik a főbejárat, tagolása hármas. A főhomlokzat középső pavilonja háromosztatú, melyet terasszal ellátott előépítmény keretez. Ezt az előépítményt a földszinten két széles pillér támasztja, az emeleten pedig ezekre támaszkodó oszloppárok tartják. A főpárkány fölött, magas oromzat áll, ezt hármasablak töri át. A két impozáns méretű, földszinti pillár között két egyenesen záródó ablak látható, ezek között alakították ki az épület főbejáratát. A bejáratot két, magas lábazaton álló zömök oszlop keretezi, fölötte kőmellvédes teraszt építettek. A homlokzat emeleti részén három nagyméretű, kosárívesen záródó ablakot nyotottak, melyek közül a középső egy meglehetősen széles, a két szélső ehhez képest keskeny nyílás. A három ablak fölött egy-egy körablak enged be fényt.

            A főhomlokzat két szélső tengelyének földszinti falszakaszában lekerekített sarkú, egyenes záródású ablakok nyílnak, az emeleti részen pedig egy-egy szegmensívesen záródó ablakot alakítottak ki, fölöttük, a középső tengelyben látottakhoz hasonlóan egy-egy körablak. A szélső tengelyekben a körablakok fölött szegmensíves szemöldökpárkány található, mely fölött újabb, kisméretű körablakok törik át a homlokzatot, oldalanként három-három. Az épület homlokzatának koronázópárkánya fölött a két szélső tengelyben is tört vonalú, egy-egy köralakú ablakkal áttört oromzat emelkedik.

            A Ferdinánd utcai homlokzat huszonöt tengelyre oszlik, melyek 3+4+4+3+4+4+3 taktusba rendeződnek. A három tengelyt magába foglaló, három pavilonos rész rizalitként előrelép a homlokzat síkjából.

            A sarkon álló kápolna tornyát kétoldalról egy-egy csökkenő magasságú, íves fal köti össze a háromszög két szárával. A falszakaszok kétszintesek, mindkét szintjükön egy keskeny folyosót foglalnak magukba. Homlokzatukban vakolatkerettel ellátott, félkörívesen záródó ablakok nyílnak. Ezeket helyenként párosan, másutt hármas csoportba rendezve alakították ki.

Fotók a régióból

Ajánlat
Királyhágó
Zsuk
Alőr
Pókafalva
Szováta