Római katolikus székesegyház, Temesvár

Római katolikus székesegyház, Temesvár adatai:
cím:
Római katolikus székesegyház, Temesvár
Temesvár
nyitva:
egész évben
ismertető

Mikor a csanádi püspökséget 1732-ben Temesvárra helyezték, a városban felmerült az igény egy reprezentatív épületkomplexum felépítésére, mely az eddigi épületeknék jobban megfelel a püspökség igényeinek. Az első kezdeményező Falkenstein püspök volt, aki e céllal járult 1732-ben a császári adminisztráció elé. Egy püspöki rezidencia és egy püspöki székesegyház felépítését

kezdeményezte. Ezt követően készült több tervváltozat is, viszont anyagi források hiányában csak a székesegyház készült el. A dóm 1736. és 1765. között épült fel VI. Károly császár támogatásával. A megépült épületet Szent György tiszteletére szentelték fel. A terveket Joseph Emanuel Fischer von Erlach bécsi irodája készítette.

            A római katolikus székesegyház Temesvár északi részén, a püspöki palota, és az egykori vármegyeháza közelében található, egy jellegzetesen barokk stílusban kialakított téren. A teret kimondottan a dóm megjelenéséhez igazították hozzá. A székesegyház kettőskereszt alaprajzon áll, két nyugati toronnyal rendelkezik. A háromszakaszos hosszanti hajó keleti végén került kialakításra a kereszthajó, végül pedig két boltszakaszból álló, a nyolcszög öt oldalával záródó szentély zárja le az építményt a keleti oldalon. A szentély két oldalán egy-egy sekrestye épült, ennek köszönhetően alakult ki a latinkereszt helyett a kettőskereszt alaprajz.

            A székesegyház nyugati homlokzata néz a térre, ez a tulajdonképpeni főhomlokzat. Megjelenésében a bécsi barokk építészet szokványos megoldásait sorakoztatja fel. A homlokfalat egy erős kiülésű, hangsúlyos övpárkány osztja vízszintesen két részre. Az alsó rész kétszintes, a felső egy szint magasságú. Az alsó rész öt tengelyre osztott, lépcsőzetes kialakítású, ion fejezettel ellátott pilaszterek osztják fel. A tengelyek különböző szélességűek, a középtengelyre szimmetrikusan kerültek kialakításra. A középső tengely rizalitként lép előre a homlokzat síkjából, két sarkán dupla fejezettel kialakított lépcsőzetes falpillér áll. A rizalit előtt a bejáratot egy kapuzatszerű kis építmény emeli ki mégjobban. E fölött félkörívesen záródó, timpanonos kőkerettel ellátott ablak nyílik. A középtengely melletti két tengely egy-egy keskeny szakasz, melynek földszintjén szegmensíves, a karzat szintjén pedig egyenesen záródó ablak nyílik. A karzatablakokat háromszögű timpanon zárja le. A két szélső tengely szintén egymással szimmetrikus kialakítású. Földszinti részükön szegmensíves ablak, emeleti részükön egyenesen záródó ablak nyílik, ezek a toronyaljak megvilágításáról gondoskodnak. A homlokzat tagolópillérei fölött fut körbe az erőteljes övpárkány, e fölött pedig a középtengely timpanonja emelkedik. Az övpárkány fölött magasodik a két torony legfelső szintje, melyet minden oldalról félkörívesen záródó, zsalugáteres ablakok nyitnak meg. A toronyablakok fölött konzolokkal díszített timpanonok láthatók. A torony sarkain az alsó szint pilasztereihez hasonlatos falpillérek állnak, melyek az óraíves koronázópárkányt támasztják alá. Mindkét torony fedele jellegzetes, alacsony bádogsisak. A tornyok között volutás oromzatot alakítottak ki, melyet a toronyablakokkal megegyező típusú ablakok törnek át, két szélén pilaszter áll. Az oromzat párkány fölötti részének lezárását szegmensíves lunetta adja.

            A templom két oldalhomlokzata megegyező tagolású. A tornyok oldalhomlokzatai minden részletükben a főhomlokzattal megegyezőek. A templomhajó oldalait ion fejezettel ellátott pilaszterek tagolják három tengelyre. Mindegyik tengelyben egy félkörívesen záródó fülesablak nyílik, melyeket volutákkal és füzérekkel tarkított stukkókeret vesz körbe. A középtengelyek alsó szintjén, gazdagon kiképzett kőkeretben, a templom mellékbejáratai nyílnak. A mellékbejáratok kőkereteit egy újabb kőkeretezés veszi körbe, melynek két oldalán urnák láthatók. A keleten becsatlakozó kereszthajó északi és déli végét a hajó ablakaihoz hasonló nyílás világítja meg. A kereszthajó két homlokzatát egy-egy szegmensívesen kialakított oromzat zárja le.

            A székesegyház belső részének fedelét felváltva adja a dongaboltozat és a csehboltozat. Ezeket kompozit fejezettel kialakított falpillérek tartják és választják el egymástól. A templom berendezése az eredeti formájában maradt fenn, e szempontból nagy ritkaságnak számít.

Fotók a régióból

Ajánlat
Kalotaszentkirály
Bucsin
Vajdaszentivány
Csíkszentimre
Nyírmező