Szent Györgynek szentelt szerb-ortodox templom, Temesvár

Szent Györgynek szentelt szerb-ortodox templom, Temesvár adatai:
cím:
Szent Györgynek szentelt szerb-ortodox templom, Temesvár
Temesvár
nyitva:
egész évben
ismertető

Temesvár szerb-ortodox templomának építéséről alig vannak levéltári és régészeti adatok, így építésének pontos idejét, tervrajzának készítőjét, az építés menetét és történetét sem lehet pontosan, részletesen meghatározni. Annyi biztos azonban, hogy a város 1748 óta a szerb-ortodox püspökség székhelye. Minden bizonnyal a szerb-ortodox felekezet e dátum előtt is rendelkezett több templommal a városban, de azt eddig még nem sikerült kideríteni, hogy a Szent Györgynek szentelt templom helyén állt-e előzőleg egy másik, megegyező funkciójú épület. A Szent György tiszteletére felszentelt szerb-ortodox templom a Dómtéren álló, szerb-ortodox székesegyházzal egyidőben épülhetett, 1746 körül és valószínűleg előbb, mint a szintén gyárvásosban található egykori római katolikus, jelenleg görög katolikus templom, mely 1765-ben lett kész. Ezek csupán feltételezések, minimális adatból való következtetések, a bizonyítékok feltárásához még sok kutatómunka szükséges.

            Az Szent György tiszteletére felszentelt szerb-ortodox templom épülete az egykori Kossuth téren, téglalap alaprajzon áll a gyárvásrosi városrészen, körülötte szecessziós és eklektikus stílusú épületek láthatók. A templom karcsú, nyeregtetővel fedett épület, melynek tornya a főhomlokzat előtt áll. A torony négyzetes alaprajzú, párkányok osztják három szintre. Az alsó szinten mindhárom oldalán egy-egy félkörívesen záródó árkád nyílik, nyugati oldalán az árkád fölött szintén félkörívesen záródva egy vakablak került kialakításra. A vakablakot egy Szent Györgyöt ábrázoló freskó ékesíti. A torony középső szintjén minden oldalon egy-egy körablak látható, melyeket zsalugáterrel zártak le. A felső szint ablakai mind a négy oldalon félkörívben záródnak. Az ablakok fölött, a koronázópárkány alatt óralapokat helyeztek el. A felső szint sarkait minden oldalon pilaszter emeli ki. A torony párkánya óríves, fölötte emelkedik a barokk stílusú toronysisak, melyet sarkain volutákkal díszítettek, oldalait ablakokkal törték át. A torony két oldalán, a templom nyugati homlokzatának két szélső tengelyében téglalap alakú faltükrök láthatók, fölöttük, a torony második szintjének vonalában egy-egy kis pengefal emelkedik, melyet háromszög alakú timpanon zár le. A két pengefal felületét mindkét oldalon félkörívesen kialakított vakablak emeli ki, melyekben falképek láthatók. Az északi oldal az Angyali Üdvözletet, a déli oldal falképe pedig Krisztus Keresztelését jeleníti meg. A toronyaljat belül csehsüveg boltozat fedi, innen nyílik a templom főbejárata. A főbejárat egyszerűen kialakított, kőkerettel körbevett, vaskapuval lezárt.

            Az északi és déli homlokzat szimmetrikus kialakítású, mindkét falat lizénapárok tagolják öt tangelyre. A lizénákat alul és fölül vakolatsávok fogják össze. A szakszokban egy-egy szegmensívesen záródó ablak látható. Mindegyik oldalhomlokzat nyugati szélső ablaka vakablak. Mindkét oldalon kissé kiugró az ötödik tengely, melynek hatására az épület kereszthajós templomra emlékeztet. A harmadik falszakaszban egyenesen záródó bejárat nyílik, melynek vaskapuja copf-stílusú elemekkel díszített. A templom szentélyének szélessége megegyezik a hajó szélességével és a nyolcszög három oldalával kapcsolódik a hajóhoz. A szentély két oldalán szegmensíves ablakok nyílnak, keleti falán pedig egy, a hajóablakokhoz hasonló nyílás látható.

            A templom belső mennyezetét dongaboltozattal fedték, mely az ablakok fölötti részen fiókos. A templomhajó nyugati végén áll a karzat, mely három árkádra támaszkodik. A karzat bejárata a torony emeleti részén nyílik. A templomhajó hosszanti ötödik tengelye kiugró, ebben a vonalban helyezkedik el a barokk stílusú ikonosztáz. Ez a templom legrégebbi berendezése, az összes többi berendezés a 20. századi átalakításokkor került ide. A dongaboltozat kifestése szintén valamelyik 20. században végzett munkálat eredménye.

            Érdekes, hogy a templom kialakítása szinte minden részletében eltér a jellegzetes 18. századi temesvári építkezésektől, inkább a 19. század jellegeit hordozza magán. Ebből lehet arra következtetni, hogy a templom későbbi építésű, mint azt feltételezték, ám elhelyezkedése az eddigi információk mindenképpen cáfolják ezt az elméletet.

Fotók a régióból

Ajánlat
Székelyszentlélek
Iszló
Torockó
Lapupatak
Borzont