Szűz Máriának és Nepomuki Szent Jánosnak szentelt emlékmű, Temesvár

Szűz Máriának és Nepomuki Szent Jánosnak szentelt emlékmű, Temesvár adatai:
cím:
Szűz Máriának és Nepomuki Szent Jánosnak szentelt emlékmű, Temesvár
Temesvár
nyitva:
egész évben
ismertető

A Szűz Máriának és Nepomuki Szent Jánosnak tiszteletére emelt emlékmű Temesvár Dómterének szomszédságában, a Szabadság téren áll. Az emlékmű megrenedelésének pontos évét nem tudjuk, mivel egyesek 1756-ot, mások 1759-et jelölnek meg. Olyan írásos bizonyíték azonban egészen ideáig még nem állt rendelkezésre, amely egyértelműen eldöntötte volna a vitát. Az időpont nem biztos, az viszont igen, hogy a Nepomuki Szent János Társulat rendelte meg Bécsből, a pestistől való félelmük enyhítésére. A szobrot a bécsi Wasserburger és Blim kőfaragópáros műhelyében készítették, ára 1189 forint volt. A szállítás vízi úton történt Bécstől egészen Temesvárig. Az emlékművet a Savoyai Jenő herceg terén, a jelenlegi Szabadség téren szentelték fel. Innen elszállították 1852-ben a Balázs térre, az erdélyi kaszárnya előtt elterülő területre. Eredeti helyére, a Szabadság térre csak sokkal később, 1971-ben került vissza, jelenleg is itt található.

            Az emlékmű egy háromszög alaprajzú, kőből készült szélesebb talapzaton pihen. Ehhez a talapzathoz három lépcsőfokból álló kőlépcsőn lehet feljutni. Barokk stílusú törpe-pillérek veszik körül, melyek homokkőből készültek, ugyanolyanból, amilyenből a talapzat is áll. A szobor számos részletében hasonlóságot mutat a szintén temesvári, Dómtéren álló Szentháromság-szoborral, melyet szintén a pestijárvány megállításának céljából emeltek. A Szűz Máriának és Nepomuki Szent Jánosnak szentelt emlékmű három sarkának lábazati részén voluta alátámasztások láthatók, melyeknek hátsó oldalát egy-egy levéldísz ékesíti. A sarkok közötti széles mezőkben három fontos részltet látható Nepomuki Szent János életéből. Egyik részlet a császárné gyónását ábrázolja, másik mezőben Nepomuki János látható Vencel császár előtt, a harmadik kép pedig azt jeleníti meg, mikor a szentet a prágai hídról a Moldva folyóba lökték. A voluták fölött helyezték el a pestisoszlopokon rendszerint megjelenő, tipikus szenteket: Szent Sebestyént, Borromei Szent Károlyt és Szent Rókust. Szent Sebestyén egy fához kötözve, testében nyilakkal, ágyékkötőben látható, Borromei Károly bíboros ornátusban, kezét szívére téve áll, Szent Rókust pedig zarándokruhájában, vándorbottal a kezében formázták meg. A szobrok mögött három voluta támasztja alá az oszlopot. Az emlékmű elülső oldalán, az oszlopon Nepomuki Szent János alakja látható a felhők között lebegve. A szokványos ornátusban formázták meg, bal kezében ex voto táblával, jobb kezét szívére emelve. Keresztjét egy puttó tartja a jobb oldalon. Az oszlopot felhőkkel borították, körbe puttók láthatók. Az oszlop tetején Mária, a Mennyek Királynője tapos holdsarlón és sárkányokon. Mária kezében liliomot fog, melyet vaslemezből készítettek.

            Nepomuki Szent János Bánát védőszentje lett a 18. század első felében, nem sokkal szentté avatását követően. Ez után nem sokkal alakult meg a Nepomuki Szent János Társulat. A pestis pusztításakor a vidéken számos Nepomuki Szent János szobor, emlékmű készült, de nem mindegyik vált ismertté. A temesvári emlékmű faragványai nagyon kifinomultak és magas színvonalúak. Ez nem meglepő, hiszen a bécsi műhelyekből kikerülő munkák a kor legjobbjai voltak. Az Szűz Máriának és Nepomuki Szent Jánosnak szentelt emlékmű ma is eredeti helyén áll, állapota jónak mondható.