Thoroczkay-Rudnyánszky-kúria, Torockószentgyörgy

Thoroczkay-Rudnyánszky-kúria, Torockószentgyörgy adatai:
cím:
Thoroczkay-Rudnyánszky-kúria, Torockószentgyörgy
Torockószentgyörgy
nyitva:
egész évben
ismertető

A Nagyenyedtől mindössze 19 kilóméter távolságra található Torockószentgyörgy közigazgatásilag Torockóhoz tartozik. Torockó és Torockószentgyörgy együttesen adják a Torockói-medence egyik legjelentősebb települését. A település a Havas és Szilas folyó között terül el. A 13. századtól ez a terület, és a rajta lévő falvak az Ákos nemzetségből származó Thoroczkay család birtokában voltak. Legkorábbi ismert tulajdonosa Torockai Ehellős volt. Az ő fia, ifjabb Torockai Ehellős több rendben is erdélyi alvajda volt az 1303 és 1321 közötti időszakban. Őt tartják a település fölött magadodó középkori vár építtetjőjének. Feltételezhető, hogy ez a vár volt a Torockai család korai lakhelye is. A várat a következő évszázadokban újabb falakkal és tornyokkal bővítették ki.

            Torockószentgyörgy leginkább az itt található, már említett, középkori várról és jellegzetes, máshol alig fellelehető népi lakóházairól ismert. Épületei közül azonban építészeti, építészettörténeti, művészettörténeti szempotokból is kimagasló a református, az unitárius és a katolikus temploma is. A Thoroczkay családhoz az összes fontos, itt található műemléképület kapcsolható. A család a 16. században több ágra szakadt, a különböző új ágak képviselői a vár környékét körülvevő völgyben talapedtek le. A völgyben aztán udvarházakat építettek. A 18. századra már három, hozzájuk köthető kúria is állt a vidéken, melyek a nemesi, grófi és bárói ágakra szakadt Thoroczkayak tulajdonát képezték. Ebből a három kúriából mára csupán egy maradt fenn. A ma is látható Thoroczkay udvarház egy klasszicista stílusban épült épület. Ennek építéstörténetéről nagyon hiányos források tanúskodnak, legfontosabb írásos emlék ezzel kapcsolatban az épület főhomlokzata előtt álló, oszlopos tornác alatt elhelyezett emléktábla felirata. Ezen kívül használható információkkal leginkább csak a stilisztikai megfigyelések szolgálnak. Az emléktábla feliratából kiderül, hogy az udvarházat idősebb Thoroczkay Sándor építtetette 1836-ban. Az emléktábla közepén egy nehezen kivehető, jelentősen megrongálódott címer látható. Minden bizonnyal címerről van szó, építtetője a nemesi ághoz tartozott. Minden bizonnyal a jelenlegi épület magjának számító hat helyiség és két tornác, melyek kétsoros térfőzésbe rendeződnek, már 1836-ra készek voltak. Néhány évvel később, a 19. század második felében épülhetett fel a keleti falhoz csatolt újabb helyiség, melynek homlokzata követi az eredeti homlokzat kialakítását. Szintén a 19. század második felében, talán a keleti toldás készítésével egyidőben készülhetett a főhomlokzattal szemben elhelyezkedő melléképület. A melléképület mögött elterülő kert kialakítása is ekorriban történhetett.

            A Rudnyánszky család tulajdonába 1917 után került a kúria, örökösödés révén, mikor az építtető, idősebb Thoroczkay Sándor unokája, az ifjabbik Thoroczkay Sándor (1827 - 1917) nagyobbik lánya, Thoroczkay Klára házasságot kötött Rudnyánszky Bélával. Egészen az 1949-es államosításig ők lakták az épületet. Az államosítás után először üdülőként hasznosították a kúriát, majd később gyermekszanatóriummá alakították át.

            A tulajdonosváltások és az eltérő funkciók következtében az épület számos átlakításon esett át a 20. század második felében. Befalazták a főhomlokzat előtt elterülő tornác oromzatának tengelyében eredetileg kialakított ablakot. Régi fényképfelvételeken a főtornác oszlopai között áttört kőmellvéd húzódott, melynek helyére igénytelen és stílusában oda nem illő, egyszerű fémkorlátot tettek. Az 1960-as években átalakították, konkrétan elcsúfították az épület kertre néző, faszerkezetű, egykor még szép portikuszának alsó, üvegezett részeit. Egyszerűen befalazták ezeket. Ezen kívül a portikusz jobb oldalát elbontották és egy folyósószerű építménnyel toldották meg. A sarokszobát kettéosztották, egyik ablaknyílása helyén ajtót alakítottak ki. Az uvarház északnyugati, rövidebb oldalához melléktereket építettek, ezen kívül a belső tereken is számos, sajnos egyérteműen előnytelen változtatatást eszközöltek.

            Az udvarház csak sokkal később, 1996-ban került vissza jogos tulajdonosainak leszármazottaihoz, a Rudnyánszky család örököseihez, akik a visszaszerzést követően két év múlva, 1998-ban az unitárius egyháznak adták el. A Thoroczkay – Rudnyánszky kúria jelenleg is az unitárius egyház tulajdonát képezi.