Unitárius templom - Sepsikilyén

Unitárius templom - Sepsikilyén adatai:
cím:
Unitárius templom - Sepsikilyén
Sepsiszentgyörgy
nyitva:
egész évben
ismertető

Sepsikilyén mára már közigazgatásilag Sepsiszentgyörgyhöz tartozik, de régebben különálló településként, saját közigazgatással rendelkezett. Első említése az 1332 és 1334 folyamán összeállított pápai tizedjegyzékben olvasható, melyből kiderül, hogy „Johannes sacerdos de Kylien solvit I banalem et IIII Chulaqueos” Mon. Vat. I. 1. 133” azaz a plébánosa, János pap 1 banálist 4 sasos tizedet fizetett.

            Sepsikilyén unitárius temploma az egykor különálló település legkorábbi építészeti emléke, jelenleg Sepsiszentgyörgy egyik legértékesebb műemléke. Építése három periódusban történt. A román kori templomhajó a 13. század végén épült. Eredetileg két bejáratot alakítottak ki, egyet a nyugati, egyet a déli oldalon, az utóbbin két kisebb ablak is nyílt. A hajóhoz az északi oldalon sekrestyével bővített, félköríves záródású szentélyt építettek, melyet a 15. századi átépítés során lebontottak. A lebontott szentély helyére új, sokszögzáródású szentélyt és sekrestyét építettek, a déli oldalán mérműves ablakokkal. A gótikus szentélt eredetileg boltozták, északi oldalához új sekrestyét alakítottak ki. A 15. századi átépítéskor a hajó falait is megmagasították és támpillérekkel erősítették meg. A déli bejáratot átalakították, egy új, későgótikus stílusú kőkeretes bejáratot nyitottak a régi, egyszerűbb nyílás helyén. Ugyanekkor készült a a sekrestyebejárat szemöldökgyámmal ellátott kerete is. Ez az átalakítás 1497-re tehető, erre utal a déli bejárat fölött és a szentségtartó fülke bélletébe vésett évszám.

            A templom a reformáció után a református, majd a 16. század legvégén az unitárius egyház használatába került. Ekkoriban festették le a 14. századból származó falképeket, lebontották a románkori és a gótikus stílusú sekrestyéket, a szentségtartó fülkéket és a sekrestyeajtót pedig befalazták.

            1801-ben ismét átalakításokat végeztek, a hajó mennyezetét kazettás famennyezettel fedték. Egy évvel később, 1802-ben erős földrengés rázta meg a vidéket, melynek következtében jelentős sérüléseket szenvedett a templom. A szentély boltozata leomlott és megsérültek a mérműves ablakok is. A helyreállítás során a szentély a hajóéval megegyező boltozatot kapott. A templom az 1806-os bővítés során nyerte el mai megjelenését, ekkor épült a nyugati falához kapcsolódó tégla harangtorony. Valamivel később, 1820-ban a déli kaput portikusszá alakították. A portikusz ma már nem létezik. Szinték ekkoriban készülhetett a templom körül futó kerítés és kapu is.

            Az épület 1977-ben ismét földrengés áldozata lett, a hatalmas károk miatt életveszélyessé vált, bezárták. A következő évben, 1978-ban régészeti ásatásoknak vetették alá, mely ásatások az 1980-as évek elejéig tartottak. Ennek során tárták fel a román kori szentélyek és hozzájuk kapcsolódó sekrestyék maradványait, alapjait. Szintén ekkor sikerült megállapítani azt az érdekes tényt, hogy a templom egy 12.-13. századi temetőre épült.

            A templomot 1994 és 2000 között helyreállították. A munkálatok során újabb leletek kerültek elő. Találtak egy gótikus keresztelőmedencét és több faragott kőelemet is. Ekkor helyezték vissza a déli portikusz építésekor kiemelt, évszámmal ellátott zárókövet az eredeti helyére.

            Fontos műemléki részletnek számítanak az 1885-ben, Huszka József által feltárt középkori falképek, melyeket a protestánsok meszeltek le. A gyülekezet kérése Huszka visszameszelte, miután akvarellmásolatokat készített róluk. 1970-ben felfedtek néhány részletet, majd az 1977-es földrengés újabbakat tett láthatóvá. A falképek tejes feltárása és konzerválása 2004 és 2005 között zajlott.

            A sepsikilyéni unitárius templom kelet-nyugat tájolású, nyugati részén négyzet alaprajzú torony, keleten a nyolcszög öt oldalával csatlakozó szentéllyel zárul. A koronázópárkányig felfutó támpillérek erősítik egyszerű falait. Jelenleg is két bejárata van, melyek közül a déli számos átalakítás eredménye. Tornya háromszintes, jelenleg bádogból készült, egyszerű sisak fedi. Földszinti részén bejárat nyílik, felső szintjeit lizénák tagolják, nyílásai kör alakú és félkörívesen záródó ablakok.

 

Fotók a régióból

Ajánlat
Marosfő
Polyán
Homoródfürdő
Héjjasfalva