Görög katolikus templom, Marosvásárhely

Görög katolikus templom, Marosvásárhely adatai:
cím:
Görög katolikus templom, Marosvásárhely
Marosvásárhely
nyitva:
egész évben
ismertető

A Román templom utca 60. szám alatt álló görög katolikus templom Marosvásárhely fontos műemléke, mely a neves Ioan Bobb unitárius püspök templomalapításainak sorába tartozik.

A templom elődjét Marosvásárhely városiasodásának idején, a 18. századi templomépítésekkor építették. Ez egy egyszerű fatemplom volt, melyet Mária Terézia engedélyével, 1750-ben épített a görög katolikus hitre áttért közösség. A fatemplom építését Gracu Andrei görög kereskedő finanszírozta. A telek ekkoriban még a város szélének számított. Itt székelt a román esperes hivatal is. Ez az épület azonban 1780-ban leégett. Nem építették újjá, helyén csak jóval később 1792 és 1794 között építették fel a mai kőtemplomot.

A templomot Ioan Bobb esperes, majd fogarasi püspök adományából, az ő felügyelete alatt építették fel. A terveket Topler János kőművespallér készítette, akinek számos más munkája is műemléképületnek számít. Topler János az építkezésen felhasznált téglák árával kapcsolatban, összetűzésbe keveredett az eklézsia gondnokával, Fogarasi Petrişor Jánossal, melynek következménye hosszan elhúzódó pereskedés lett. Az építkezés emlékére felállított kőtábla szövege: IN CVLtVM Dei strVXIt, eXorna VitqVe Ioannes Bobb, epIsCopVs fogarasIensIs. A kőtábla érdekes módon az 1807-es évszámot jelöli. Ez alatt látható egy 1933-as helyreállításról szóló márványból készült. Kisebb méretű emléktábla is.

A templom környéke az idők során beépült, így a telek már nem városszélnek számít, hanem, hanem központibb helyen áll, egy temetőnél, mely a templom cintermeként is felfogható. Az épület jelenleg a görög keleti ortodox egyház birtokában van. A templom egyhajós , kelet-nyugati tájolású, szentélye félkörívesen záródik a keleti oldalon csatlakozva, tornya homlokzati középtorony. A templomhajó északi oldalához sekrestye csatlakozik. Az épület barokk stílusban épült, mely még ma is erőteljesen meghatározó. A templom oldalhomlokzatait keleti felükön egyszerű és páros lizénák tagolják, nyugati végükön párkányfejezettel ellátott pilaszterek szegélyezik. A hajó ablakai íves záródásúak, vakolt szalagkeret szegélyei őket, díszítésüket stilizált vállkövek és zárókövek adják. A többszörösen tagolt koronázópárkány a templomtornyon is körbefut, ennek övpárkányaként szolgál, két szintre osztva azt.

A háromszintes torony három oldalát párkányfejezettel ellátott pilaszterek szegélyezik. A torony főhomlokzati oldalán nyílik a templom bejárata, ez fölött helyezték el a két, már említett, emléktáblát. Az emléktáblák fölött későbbi kialakítású, díszes falfestmény látható, mely Krisztus mennybemenetelét ábrázolja. Az övpárkány fölött a torony mind a négy oldalán ovális ablakok törik át a homlokzatokat, melyeket vakolt szalagkerettel, zárókövekre hasonlító díszítéssel láttak el és fölöttük íves, keskeny párkány húzódik. A torony harmadik szintjének homlokzatait ívesen záródó ablakok törik át, fölöttük óralapnak kialakított keretelés, ez fölött ívesen futó koronázópárkány látható. A bádogból készült toronysisak kialakítása igen szép munka, a kor divatjának megfelelően barokk stílusú, gazdagon ívelt vonalvezetésű, magasított csúcsán kettőskereszt áll. A bejárat egy boltozott előtéren át vezet a hajóba. A templomhajót csehsüveg boltozat fedi, mely két szakaszból áll és hevederekre támaszkodik.