Tordai Sóbánya

Tordai Sóbánya adatai:
cím:
Tordai Sóbánya
Torda
nyitva:
egész évben
ismertető

TORDAI SÓBÁNYA                                                               

 

 

     Kolozsvártól mindössze 32 kilométerre található Torda, a Rákos-patak és az Aranyos folyó találkozásánál. A város évről-évre turisták ezreit vonzza a környékre, de első számú látnivalója kétségkívül a Tordai sóbánya, melyet ezen írásunk mutat be minden érdeklődőnek és utazónak, aki úgy dönt, hogy a régiót szemeli ki úti céljául.

 

     Kezdjük a hely rövid történetének bemutatásával, hiszen a sóbánya múltja több mint érdekes. A só kitermelése a rómaiak idején kezdődött, ám a bányászattal kapcsolatos első dokumentumokat az 1075-ös évtől jegyzik. Különféle tárgyi bizonyítékok azonban azt támasztják alá, hogy a római civilizáció már javában használta a hely előnyeit.

 

     A sóbánya jelenlegi állapotát az 1690-ben kezdődő munkálatoknak köszönheti. Maga a bányászat a XVIII. században indult be igazán, melyet azonban 1840 környékén átmeneti hanyatlás követett. Mivel az emberek régóta tudták, hogy a hely jelentősen hozzájárul a régió gazdasági fellendüléséhez, új eszközöket és módszereket kellett bevetni annak érdekében, hogy a bányászat újra a régi intenzitással folyhasson. Ennek érdekében 1850-ben több, trapéz alakú tárnát nyitottak meg, s ezzel a módszerrel nagyobb mennyiségű sót tudtak bányászni ugyanabban a mélységben.

 

     Ezzel egy időben kezdődött meg a Ferenc József galéria ásása is, melynek hosszúsága 917 méter. Szintén ugyanebben az időben újították fel a Mária Terézia aknát is valamint megnyitották a Rudolf és Gizella aknákat. Fontos volt ez az iram, hiszen egy-egy ilyen akna az évtizedek során több százezer tonna sót biztosított, fellendítve ezáltal a környék és az ország teljes gazdaságát.

 

     Természetesen a sóbányászat az idők során mindvégig szakképzett bányászok közreműködésével történt, a só függőleges irányú kiemeléséhez pedig lovakat vetettek be nyers erejük és elérhetőségük miatt. A világítás kérdését közönséges gyertyákkal és fáklyákkal oldották meg, ami egyfajta riasztóként is szolgált kevés oxigén esetén. Fontos tudni, hogy a természetes értékek megóvásának érdekében a bányászat során sosem használtak semmiféle robbanóanyagot; a munkálatok kizárólag emberi erő bevetésével folytak.

 

     A kitermelést 1932-ben állították le, a II. világháború során a tárnák óvóhelyként szolgáltak a helyi lakosság számára. A hőmérséklet odabenn 10-12 fok, így aki a bánya meglátogatását tervezi, annak célszerű melegen öltöznie.

 

     A hely bemutatása és története után essen néhány szó a turisztikai tudnivalókról is, hiszen remélhetőleg sokan kedvet kaptak a bánya megtekintéséhez! A látogatásra panorámalift segítségével és gyalogosan van lehetőség, elkerülendő a termek légszennyezését. Ha minden tárnát és helyiséget meg szeretnénk tekinteni, akkor körülbelül 1 órát kell rászánnunk erre a programra. Ezen felül több szabadidős tevékenységre is lehetőség van, úgymint bowlingozás, óriáskerekezés, csónakázás és minigolfozás.

 

     Nagyon fontos tudni, hogy a bánya levegőjének magas a páratartalma, egyenletes a hőfoka és a gondos odafigyelés miatt abszolút mentes a különféle allergénektől, mikroorganizmusoktól, portól és kórokozóktól. Ez és a magas koncentrációban jelen lévő NaCl aeroszoloknak köszönhetően a hely jótékony hatással van a légzőszervi megbetegedésekre, amit sokan ki is használnak. A felszín alatt elterülő mikroklíma így különösen ajánlott allergiásoknak, légúti gyulladásos megbetegedésben szenvedőknek valamint asztmásoknak, de az itt megtett séta természetesen az egészséges szervezetnek is jót tesz.

 

     Bátran ajánljuk mindenkinek a Tordai Sóbánya meglátogatását, a kiruccanáshoz kellemes időtöltést és sok kellemes emléket kívánunk Olvasóinknak!

 

Fotók a régióból

Ajánlat
Tordaszentlászló
Tancs
Várfalva
Magyarlapád
Torja