Egykori ferences kolostor (az Avram Iancu Katonai Sürgősségi Kórház), Nagyvárad

Egykori ferences kolostor (az Avram Iancu Katonai Sürgősségi Kórház), Nagyvárad adatai:
cím:
Egykori ferences kolostor (az Avram Iancu Katonai Sürgősségi Kórház), Nagyvárad
Nagyvárad
nyitva:
egész évben
ismertető

1691-ben, Benkovich püspök segítségével újra ferencesek telepedtek le Nagyváradon. Ez a török fennhatóság alól való megszabadulást követően történt. A ferencesek először kisebb épületekben húzták meg magukat, majd 1726-ban Csáki Imre püspöktől telket kaptak az Olaszi városrész szélén, melyre templomot és kolostort építhettek.

A kolostor 1731-re annyira már kész volt, hogy a ferencesek beköltözhettek, de a földszinti rész csak 1747-ben lett teljesen kész, majd 1788-ban építették az emeletet. A barokk stílusú templom a kolostorépület falához simult, 1732 és 1748 között épült fel, a homlokzati torony csak sokkal később, 1873 és 1876 között készült. Ezt az első, barokk stílusú templomot 1903-ban lebontották, majd 1905-ig új templom építése zajlott. Ez már nem a ferences rend temploma volt, ugyanis I. József rendeletének értelmében a ferences rendet 1786-ban felszámolták. Ennek ellenére a rend tagjai még két évig a városban maradtak, 1788-ban tűntek el végleg Nagyváradról. I. József rendelete a ferencesektől elkobzott épületek későbbi használatát is szabályozta. A rendelete kimondta, hogy az épületeket csak oktatási vagy városrendezési célokra lehet használni.

1819-ben árverést rendeztek, melynek keretein belül a ferencesek kolostorát és templomát bocsátották áruba. A kolostorépület ettől az évtől kezdve iskolaként funkcionált, majd 1850-1859 között katonai kórházzá alakították át. Még 1859 előtt, a Barátok utca vonalában új szárnyat építettek az immár kórházként működő, régi kolostorépülethez, mely szárny Nagyvárad 1859-es térképén már látható.

Az egykori ferences kolostor, azaz a jelenlegi Avram Iancu Katonai Sürgősségi Kórház, Nagyvárad történelmi központjában található, a Fő utca (jelenleg Republicii utca) és a Barátok utca (mai Dunarea utca) sarkán.

Az épület két fő szárnyból áll, de megkülönböztetik a régi kolostorépület három szárnyát és az ezektől balra található új szárnyat, melyet az 1850-es években építettek fel. A kolostor belső udvaros, a három szárny és a templom hajójának falai határolják belső udvarát. A kolostor szárnyain a belső udvari részen boltozott kerengő fut végig. Ebből lehet belépni a cellákba. Az épület belső kialakítása egyszerű, az össze helyiség a kerengőről nyílik. Ez alól egyik szárnya kivételt képez, melyben egy központi folyosót alakítottak ki, erről lehet bejutni a különböző helyiségekbe, melyek kétoldalt nyílnak. A kolostor régi főbejárata az utcával párhuzamos, udvari szárny homlokzatában nyílt, itt található a dongaboltozattal ellátott lépcsőház, melyben kétkarú lépcső vezet az emeletre. A régi kolostorépület háromszintes, pincéből, földszintből és emeletből áll. A földszint belmagassága meglehetősen nagy, az emeleté viszont alacsony.

A 19. századi bővítéskor egy, a kolostornál magasabb, de ugyanúgy kétszintes, téglalap alakú épületszárnyat húztak fel a kolostor bal oldalán. Belső elrendezését az udvar felől húzódó folyosók határozzák meg. A kórház kórtermei az utca felöli oldalon találhatók, a folyosókról lehet belépni. A 19. század második feléből származó térképek tanúsága szerint az udvaron két egyszintes melléképület állt. Az egyik épület még ma is látható, merőleges a kórházra, a másik a kórházzal párhuzamosan állt, de ezt mára lebontották.

Az épületek homlokzata tagolatlan, egyszerű kialakítású. A Barátok utcára néző homlokzata nyolctengelyes, ablakai egyenesen záródnak, díszítésük csupán egyszerű vakolatkeret. Fedele meredek nyeregtető, falai téglából készültek. A pinceszinten dongaboltozatot alakítottak ki, a folyosók fölött fiókos dongaboltozat fekszik, ahogy a cellák és földszinti helyiségek fölött is. Néhol keresztboltozat látható. A művészettörténeti értéket képviselő részletek hiányoznak, csupán egy barokkos jellegű kőkeret maradt meg, mely a földszinti folyosóról az egykori refektóriumba vezető ajtó körül áll. Ennek timpanonjában egy címer látható.

Az épület sok átalakuláson esett át, leginkább itt is a romlás és az értékek megőrzésével egyáltalán nem törődő hozzáállás figyelhető meg.

 

Fotók a régióból

Ajánlat
Nagyszeben
Báld
Tordaszentlászló
Galócás
Bodonkút