Füchsl-palota, Nagyvárad

Füchsl-palota, Nagyvárad adatai:
cím:
Füchsl-palota, Nagyvárad
Nagyvárad
nyitva:
egész évben
ismertető

Nagyvárad híres borkereskedő testvérpárja, a Füchsl testvérek megvásárolták telephelyük a mellett, beépítetlenül álló telket és e két telekre felépítették szecessziós stílusú bérpalotájukat, a Füchsl-palotát.

            A palota terveit Bálint Zoltán és Jámbor Lajos, budapesti építészpáros készítette, a kivitelezésre kiírt pályázaton Rendes Vilmos építész nyert. 1902. szeptember havában kezdték meg a munkálatokat. Az épület alapjának kiásása közben érdekes dolog történt. A munkások szerszámai hatalmas kőfal maradványaiba ütköztek. A maradványokról a korabeli történész, Karácsonyi János így vélekedett: „a város kőfallal kerített részének, az úgynevezett Péntekhelynek a maradványa”. Feltételezése az írott források alapján valószínűleg helyes. Mivel a falmaradványok nem képeznek történelmi értéket, az építkezés folytatódott, az épületet 1903 tavaszára fel is építették.

            Az építést követően, még az év szeptemberében megnyitotta kapuit a bérpalota földszintjére költözött, elegáns Bihar Kávéház, melynek igényes, szecessziós berendezése külön figyelmet érdemelt. Az épület sarokrészén a Buffet Sörcsarnok nyitott meg. Az épület felépülését követően nem sokkal, 1910-ben, a bérpalotát és a borkereskedést ifj. Ulmann Izidor vásárolta meg a Füchsl testvérektől.

            A két szárnyból álló, kétemeletes saroképület Kossuth utcai szárnya tizenhattengelyes, a Nagyvásár téri szárny öttengelyes. A sarki része külön kialakítású, háromtengelyes, kúp alakú toronnyal lezárt, zömök tömb. Az épület oromzatának kialakítása a ritmikusan hullámzó koronázópárkányra épül, mely összeköti őket egységes felületté formálva. Mindkét homlokzat gazdagon kialakított, díszei csipkézett, növényi és geometrikus elemekből összerakott kompozíciók. A földszinti rész még nem olyan hangsúlyos, ablaki négyszög alakú kirakatablakok, ezek fölött ikerablakok állnak kissé kiugró, ívelt oromzattal lezárva. Az épület többi ablaka egyszerű, négyszögletes kialakítású.

Az első emeleti ablakok szemöldökpárkányán és a második emelet ablakainak könyöklőpárkányán bimbós díszítésű hullámvonal fut végig.

            A bérpalota különlegességét a megrendelők foglalkozására utaló ornamentika adja. Az első emelet ablaki fölött a faltükröket és a koronázópárkány alatti felületet kancsóból, kosárból kinövő szőlőfürtős, leveles indák díszítik szabályos elrendezésben. A megrendelőkre utal még az ablakok könyöklői alatti falmezőbe vésett, stilizált FT monogram, valamint a sarokrész nagy erkélyének valamint fölötte lévő kisebb erkélyének mellvédjén is a koronázópárkány alatt látható indás díszítés köszön vissza. A Kossuth utcáról nyíló kovácsoltvas kapu kialakítása is a homlokzat szőlőfürt és levél elemeiből válogat.

            Mára már csupán néhány helyen figyelhető meg a síkmennyezetet egykor borító tulipános vakolatdísz. A Bihar Kávéház és a többi belső tér nagy átalakításokon esett át, melyek alkalmával nem voltak tekintettel az építészeti értékekre.

            A tervezőpáros, Nagyvárad másik komoly tervezőpárosához, Komor Marcellhez és Jakab Dezsőhöz hasonlóan Lechner Ödön munkásságát vitték tovább. Nem csupán formanyelvi tekintetben, de szellemiségét is átvették. Elmondható, hogy Nagyvárad építészetében Lechner Ödön munkássága cseng vissza, legismertebb és legértékesebb műemléképületei az ő stílusában, nevessé vált tervezők tolmácsolásában készültek el.

Fotók a régióból

Ajánlat
Ipp
Nagyiklód
Szabadhely
Havasnagyfalu
Székelyvécke