Józsefvárosi római katolikus teplom, Temesvár

Józsefvárosi római katolikus teplom, Temesvár adatai:
cím:
Józsefvárosi római katolikus teplom, Temesvár
Temesvár
nyitva:
egész évben
ismertető

Temesvár józsefvárosi római katolikus közössége a kezdetekben nem volt önálló, hanem fíliája volt a belvárosi plébániának. A városrészt 1773-ig Új Német Majorként tartották számon, majd ezt követően nevezték el II. Józsefről. Plébániatemploma 1772 ás 1774 között épült fel. A templom terveinek készítőiről nincs pontos adat, csupán számos utalásból következtethető, hogy a kincstár által foglalkoztatott bécsi építészműhely tervei alapján készült. A templomot Szűz Mária tiszteletére szentelték fel, 1775. december havában. A toronygombban feljegyzéseket találtak, melyek arról szólnak, hogy a torony az 1849-es ostrom idején jelentősen megrongálódott, ezért az eredetit lebontották, 1861-ben. A lebontott torony helyére egy magasabb templomtornyot építettek fel, melynek tervezője a műépítész és városi tanácsos, Johann von Schuster volt. Az épületen 1889-ben hajtottak végre nagyobb átépítést. Ekkor cserélték le az új torony sisakját is. Az templomon később is kénytelenek voltak helyreállítási munkálatokat végezni, először az 1928 és 1929-es években, majd nem sokkal utána, 1935-ben is. Az 1928-29-es renováláskor többek között sikerült feltárni a templom kriptáját, amely 1774-től működött. A következő, tehát 1935-ös felújítás során pedig kialakult a főhomlokzat és a főkapu mai megjelenése, valamint a barokkos stílusú bejáratokat is ekkor alakították ki. A templom főoltára, mely szintén barokkos jellegű, ugyanekkor készült el. A jezsuiták, akik Temesvár bevlárosában telepedtek le, a józsefvárosi részen is működtettek egy házat, melyet 1775-ben, báró Anton Bettwiss , a tartományi adminisztráció elnőke és altábornagy átengedett a józsefvárosi plébániának. Ezt az épületet a plébánia egészen 1849-ig használta, ám az ostrom után teljesen lebontották.

            A józsefvárosi katolikus templom a Dragalina út és a Károly Király út (B-dul Regele Carol I.) találkozásánál elterülő saroktelken áll. Az épület aránylag kisméretű, zömök toronnyal van ellátva, stílusát tekintve barokk. A templom hajója téglalap alaprajzon fekszik, ehhez csatlakozik egy szintén téglalap alapokon nyugvó, élszedett sarkokkal kialakított, belül félkörívesen záródó szentély. Az épület fő nézete, a főhomlokzata a Dragalina útra néző fal. A homlokzati fal alsó része háromtengelyes, a tengelyeket kompozitfejezetes pillérek választják el. A templom füles kerettel ellátott, díszes főbejárata a főhomlokzat alsó részének középtengelyében nyílik. A szemöldökpárkánya fölötti mezőben levél és virágdíszek között e felirat látható: „AEDIFICATUM MDCCLXXV RESTAURATUM MCMXXXV" . A kapu fölött kisméretű, stukkódíszes, négykarélyos ablak enged be némi fényt. A mellette lévő egyik tengelyben egy félkörívesen záródó, barokk stílusú stukkókerettel körbevett, ívelt hátoldalú szoborfülkét alakítottak ki. A homlokzat alsó szintjének határát széles frízzel kialakított, határozott kiülésű övpárkány jelzi.

            A homlokzat középső szintje a torony teste határozza meg, melyet kétoldalt tükrös törzsű pilaszter határol. A toronytest közepén egy ovális ablak töri át a homlokzatot, melyet levélornamentika vesz körül, alul volutákkal zárva. A torony két oldalán egy-egy íves hátú, volutában végződő falmező látható, melynek csúcsán egy-egy urna áll. A torony felső szintjének mind a négy sarkán kompozit fejezettel ellátott pilaszter áll, melyek lábazata körül bábos mellvédet alakítottak ki. Mind a négy oldalban flkörívesen záródó ablakok nyílnak, melyek fölött óralap látható. A tornyot óraíves párkány zárja le, mely fölött már csak a gúla alakú ronysisak kapott helyet. A templomhajó oldalhomlokzataira is a hármas tagolás jellemző. A két oldalhomlokzat szinte mindenben megegyezik egymással, három tengelyre a kompozit fejezettel ellátott oszlopok tagolják őket. A Károly Király útja felé néző falat három félkörívesen záródó fülesablak nyitja. A másik oldalsó homlokzat a kert felé néz, kissé tér csak el a másik falszakasztól.

            A templom belső terét dongaboltozat fedi, mely páros pilaszterekkel díszített pillérekre támaszkodik. A középső pillérpárban szoborfülkéket alakítottak ki. A templom főoltára az 1935-ös átalakítás eredménye, Szántó László temesvári mester műhelyében készült.

 

Fotók a régióból

Ajánlat
Gyergyószentmiklós
Egerpatak
Andrásháza
Alsóbajom
Pipe