Mária születése görög katolikus templom, Temesvár

Mária születése görög katolikus templom, Temesvár adatai:
cím:
Mária születése görög katolikus templom, Temesvár
Temesvár
nyitva:
egész évben
ismertető

A temesvári Mária születése görög katolikus templom elődjét 1764 és 1756 között építették a gyárvárosi városrész római katolikus közösségének. 1780-ig ferences szerzetesek láttál el a plébániai feladatokat, majd átadták a Csanád egyházmegyei papságnak. A 19. század végére az épület egyre szűkebbnek bizonyult a növekvő számú híveknek, ezért létrehozták a gyárvárosi templomépítő-egyletet. Az egylet elsődleges feladata a gyűjtés megkezdése és lefolytatása volt, mely gyűjtéssel egy új templom építésének költségei kívánták összeszedni. A Millenium alkalmából elhatározták a új templom építését, melyhez Temesvár városa egy nagyobb összeggel járult hozzá. Az új egyházi épületet ma is Millenium templomnak nevezik és a 19. és 20. század fordulóján épült neoromán stílusban. Az új templom elkészülésével a régi templomot a görög katolikus egyháznak adták. A templom később, 1949 és 1990 között az ortodox egyház birtokában volt, majd visszakerült a görög katolikus felekezet használatába. Abban a valamivel több, mint negyven évben, mikor az ortodox felekezet birtokolta, és tartotta a templomban a szertartásait, egy kivételével az összes eredetei, értékes barokk stílusú berendezési tárgyat eltávolították. Ez építésztörténeti szempontból nagy veszteség, de sajnos számos templomot érintett az ilyesfajta "rongálás". Egyedül az aranyozott barokk szószék maradt meg, az összes többi berendezés, a belső kifestés és az ikonosztáz is későbbi kialakítás eredménye. Leromlott állapota miatt többször is renoválták, legutoljára 1998-ban történtek rajta helyreállítási munkálatok.

            Temesvár gyárvárosának Sulutiu és Comanesti utcájának sarkán található a Mária születése görög katolikus templom. Az épület téglalap alaprajzon áll, ehhez csatlakozik egy patkóíves szentély. Az épület főhomlokzata a nyugati homlokzat, melynek meghatározója a bejárat fölött magasodó torony, melyet bádogfedéllel zártak le. A homlokzat alsó szintjét három részre osztja négy falpillér köteg. A két szélső mezőben két kosáríves vakablak került kialakításra, a középső szakaszban pedig a templom kőkeretes főbejárata nyílik, melyet tükrös zárókővel láttak el. A 20. században emeltek ez elé egy oszlopokon álló, ívelten fedett portikuszt. A kapukeret trapéz alakú zárókővében a templom építésére utaló 1759-es évszám látható, valamint a MÁRIA felirat. A portikusz fölötti falmezőben ovális alakú ablakot alakítottak ki. Az alsó szintet a pillérek fejezetének vonalában golyvázott párkány zárja le.

            A bejárat fölötti torony második szintjén volutaszerű díszítés látható. Az eredeti terveken volutás falmezők voltak. A falmezők legalsó sarkain kőrúnák találhatók. A torony falában ezen a szinten szegmensívesen záródó ablak nyílik. A torony legfelső szintjének mind a négy homlokzatát félkörívesen záródó ablak töri át. Mindegyik abalak fölött óralap látható, a szintet óraíves párkánnyal zárták le, majd az egész torony zárását a bádogfedél adja.

            A templomot nyeregtető fedi, két oldalsó homlokzatán mindkét oldalon három ablak nyílik, melyek szegmensívesen záródnak. A szélső homlokzatok tagolatlanok, csupán a koronázópárkány zárja őket. A patkóívesen záródó szentély északi oldalán két ablak nyílik, melyek a templom hajónának oldalhomlokzatában nyíló ablakokhoz hasonlatosak. Ezen kívül a szentély délkeleti részén nyílik még egy ablak, mely szintén szegmensíves záródású. Az épülethez téglalap alaprajzú sekrestye csatlakozik a hajó és szentély déli sarkában. A sekrestye keleti falában egyenesen záródó ablak nyílik, nyugati falához félnyeregtetős részt toldottak. A sekrestye bejárata ebben a toldalékban nyílik, a bejárat fölött egy kicsike méretű, négyzet alakú ablakot alakítottak ki.

            A templom belső tere síkfedeles, nyugati végén található a karzat, mely széles pilléreken áll, mindkét szintjén három kosáríves árkád tagolja. A karzat alját kosáríves boltozattal alakították ki. A keleti szentélyt félkupola fedi. A déli falnál, a diadalív előtt áll a templom eredeti, csak kis átalakításokon átesett barokk szószéke. Ez az egyetlen fennmaradt barokk berendezés a templomban, mivel az ortodox felekezet minden más bútort eltűntetett a templomból, mialatt az ő birtokukban volt az építmény. Az ikonosztáz, melyet a diadalív vonalában helyeztek el, 1910 és 1920 körül készült. Az épület ma látható belső kifestését a Millthaler testvérek készítették az 1990.es években.

Fotók a régióból

Ajánlat
Héderfája
Vajdahunyad
Cséffa
Bonchida