Báthory István Elméleti Líceum, Kolozsvár

Báthory István Elméleti Líceum, Kolozsvár adatai:
cím:
Báthory István Elméleti Líceum, Kolozsvár
Kolozsvár
nyitva:
egész évben
ismertető

A kolozsvári Báthory István Elméleti Líceum elődjének a kolozsmonostori jezsuita iskolát tekintik, melyet Báthory István alapított 1579-ben. Néhány év múlva a jezsuitákat Kolozsvárra telepítették, Báthory István a segítségükkel az alsóbb iskolák mellett felsőoktatási intézményt kívánt létrehozni. A főiskola létrehozását 1581-től kezdték el tervezgetni, helyének a Farkas utca végén lévő ferences épületegyüttest látták megfelelőnek. A jelenlegi iskolaépület helyén 1727-ben, templomuk felépítését követően kezdték el az iskola építését, mely csak egy egyemeletes kis épület volt.

            A jezsuita rend 1773-as felszámolása után épületeik a piaristák birtokába kerültek, melyekben Mária Terézia Akadémiai Líceum néven egyetemi szintű jogi és orvosi kart létesített. Az 1798-as nagy kolozsvári tűzvész, mely a Farkas utca épületeit is jelentős részben elpusztította, helyrehozhatatlan károkat okozott az iskolaépületben. Az iskola maradványait kénytelenek voltak lebontani. A gimnázium mai épülete Friedrich Thallinger mérnők tevei alapján épület, 1817 és 1821 között. Thallinger a legfelsőbb erdélyi építészeti hatóság (Aedilis Directio) igazgatója volt. A tervek kivitelezésével Winkler Györgyöt és Kiermayer Krisztiánt bízták meg, akik ezzel párhuzamosan az evangélikus templom felépítését is irányították. Az új, klasszicista jellegű stílusban elképzelt épülethez felhasználták a városfalnak a telek végében álló részét, és a kolozsmonostori bencés apátság romos állapotú falaiból származó köveket is.

            Az intézmény 1850-től katolikus főgimnáziumként működött, kápolnáját eredetileg a nyugati szárny emeletén alakították ki, amit később díszteremként is használtak. A 20. századi restauráláskor elnyerte végső funkcióját, tanteremmé építették át. A jelenlegi díszterem kialakítása az 1926 és 1928 között végzett átépítéskor történt. Az épület belső részének egyik fontos eleme a három mellszobor, melyet Vágó Gábor szobrászművész készített. A szobrok egyike Maljáth Gusztáv Károly püspök mellszobra, aki a két világháború közti időben támogatta az intézményt. A másik két szobor az intézmény híres diákjainak állít emléket: Mikes Kelemennek és Jósika Miklósnak.

            Az épület háromszintes, „L” alaprajzú. Fő szárnya az utcával párhuzamos, mellékszárnya a szomszéd telekhatár vonalában húzódik, nyugati oldalon. Az épület főhomlokzata klasszicista stílusjegyeket mutató, monumentális homlokzat, mely a műemlék legértékesebb részét képezi. A vakárkádos földszint, mintegy lábazatként támasztja alá a két felső, oszlopokkal tagolt szintet. A földszint felülete sávozott, a kért emeleti szint homlokzata sima felületű. A középtengelyben található egy félköríves kőkerettel ellátott kapu, fölötte, az első és második emelet között emléktábla helyezkedik el. A középtengelytől mindkét irányba hat-hat tengely húzódik. A nyugati tengelyek legszélsőjében alakították ki az iskola kosáríves záródású, szintén kőkerettel ellátott bejáratát. A földszinti vakárkádokban egyenes záródású ablakok nyílnak. A homlokzat vízszintes tagolását, a földszintet és az első emeletet elválasztó övpárkány, felül konzolsorral díszített koronázópárkány adja.

            A földszint barokkos jellegű, a két emeleti szint klasszicista stílusú. A barokk jelleget a szegmensíves vakárkádok, a keretformák, a sávozott felület adja, míg a klasszikus formavilág határozza meg a felső, klasszicista homlokzati részeket, ahol kompozit fejezetű pilaszterek, ablakok fölötti stukkófejek, növény ornamentika látható.

            A nagyméretű, márványtábla szintén klasszicista stílusú elemekkel készült. A felirat az építés jelentős momentumaira emlékszik: FRANCISCO I. AVSTR(iae) IMP(eratore) / GEORGIO C(omite) BÁNFFY GVBERN(atore) / LYCEVM REGIVM / E REDIT FVNDI STVDI (orum) CATH(olici) / MAGNIFICIENTIVS REAEDIF(icavitur) / MDCCCXXI. (I. Ferenc ausztriai császár, / gróf Bánffy György kormányzó alatt, / a királyi líceum / a katolikus tanulmányi alap jövedelmeiből / fényesebben újra építtetett.)