Darvas – La Roche ház, Nagyvárad

Darvas – La Roche ház, Nagyvárad adatai:
cím:
Darvas – La Roche ház, Nagyvárad
Nagyvárad
nyitva:
egész évben
ismertető

Az egykori Rimanóczy utca (jelenleg Iosif Vulcan utca) 11. szám alatt álló épület Nagyvárad fontos műemléke, mely a szecessziós stíluson belül is külön helyet képvisel. Ez az úgynevezett Darvas-ház vagy La Roche-ház. A magánház építtetője Darvas Imre, faipari nagyvállalkozó volt. Darvas Imre és felesége, Schutz Margit, 1908. május 7-én vette meg a telket, melyért 54 000 aranykoronát adtak Erlich Ignácnak. Az építési engedélyt 1909. április 8-án kapták meg, a munkálatok pedig valószínűleg 1910-ben zajlottak. Erről pontos adat nem maradt fenn.

            Az épület terveit a Vágó testvérpár tervezte, akik Nagyvárad neves tervezői voltak. A ház a második általuk tervezett villa, egyik utolsó nagyváradi munkájuk. Két terv is fennmaradt, a ma álló épület a második tervrajz alapján készült. A kivitelező az a Sztarill Ferenc, akinek saját építésű és tervezésű palotája, a Sztarill-palota, a későbbi Astoria Szálloda Nagyvárad egyik kiemelkedő épülete. Sztarill Ferenc Budapesten szerezte meg 1906-ban építőmesteri oklevelét. A tervezés helyett inkább a kivitelezésben dolgozott, az ő nevéhez fűződik például a két Adorján-ház is. Az épület Körös-felőli szárnyát csak később, 1912-ben építették fel, a kivitelező ekkor nem Sztarill Ferenc, hanem Incze Lajos és társa voltak, akik szintén neves nagyváradi vállalkozónak számítottak. Ez a hátsó szárny egy kissé eltér a többitől, ám összhangban áll az először épület részekkel. A terveket a Vágó testvérek közül Vágó László készítette a hátsó szárnyhoz 1912. február 27-i keltezéssel.

            Az épület kettős elnevezése abból ered, hogy Darvas vállalkozása a részvénytársasággá fejlődött, melyben Darvas mellett a másik főrészvényes Alfred La Roche bázeli bankár voltak. A ház bejárati kapuja fölött a „La Roche és Darvas faipari vállalat" felirat volt látható, mivel irodáikat itt rendezték be.

            A Darvas-ház északi homlokzata a zárt utcafrontba illeszkedik a Iosif Vulcan utcában, belső homlokzata a Körösre néz. A szecessziós stílusú, épület „L” alaprajzon áll, 1912-ben merőlegesen hozzáépült udvari szárnya földszintes, a főépület háromszintes, melyet a magaspince, földszint és emelet alkot. Ez az elrendezés ugyanilyen formában megfigyelhető a tervezőpáros házánál, a Vágó-háznál is.

            Az épület főhomlokzata érdekesen kiképzett, ám egyszerű, letisztult tömbökből áll. Alapvetően mértani formák uralják az összképet, mozgalmasan illeszkedve egymáshoz. A belső részek kialakítása hasonló. Kívül és belül is az asszimetria uralkodik. A lábazat magas kialakítású, borítása mozaikdarabos, mely a két szélen feljebb fut. Az épület kiugró, jobboldali tömbjében nyílik a bejárat, mely parabolaíves árkáddal lett kialakítva. Fölötte erkély látható. A tömböt magas háromszög oromzat zárja le. A két szélső tömböt erősen meghatározza a két szintet átfogó ablakcsoport, melynek hosszúkás, magas ablakai féloszlopok tagolta mezőkben nyílnak. A két szélső tömb közötti rész visszalép, homlokzatát a földszinten két ablak töri át, az emeleten három ablakot alakítottak ki.

            A Darvas-ház kialakítása a bécsi szecesszió jegyében történt, ám az apróbb díszítések a népi motívumok közül kerültek ki, ahogy általában a Vágó testvérek más tervezéseinél is, ám ezen esetben a formák csupán stilizáltan jelennek meg. Az épület belső elrendezése mára sokban átalakult, de a tervekből jól látszik eredeti kialakítása.

Fotók a régióból

Ajánlat
Torja
Bencenc
Székelyabod
Sztána
Járavize