Evangélikus templom, Kerlés

Evangélikus templom, Kerlés adatai:
cím:
Evangélikus templom, Kerlés
Kerlés
nyitva:
egész évben
ismertető

Kerlés első írásos említése az 1332-es és 1337-es pápai tizedjegyzékben található, még Kyrelis néven. Az említés szerint a falu plébánosa 2 garast fizetett. Ezek szerint a településnek már akkor volt temploma. A középkori templom a falu déli dombján állt, javait 1622-ben írták össze, melyek között számos értékes holmit találtak. A források tanúsága alapján a templomot két alkalommal javították, 1629-ben és 1787-ben.

            1803-ban gróf Bethlen Lajos vette át a kerlési birtokot és kastélyát a középkori templom mellett, a dombon építtette fel. A templom környékén szász házak álltak, melyeket elbontatott és az ott lakó szász új házat kaptak Kerlés jelenlegi főutcáján, amit akkoriban a „Szászok utcája” néven ismertek. A kastély 1808 után készült el, az egykori templom körül került kialakításra a kastélykert. A lutheránus templomot a gróf 1847-ben renoválta és bővíttette, melyet önéletrajzában is említ: „a szép kertem legmagasabb csúcsán sok századokkal ezelőtt épült, a Szent János lovagrendtől lakatt kolostor kis kápolnáját (...) régi góth idomból megszépitém”. A templom 1848-ban készült el, az év októberének első vasárnapján szentelték fel, de az 1889-re összeomlás közeli állapotba került.

            Az eredeti templom egy négyszögletes alaprajzú, torony nélküli teremtemplom volt zsindelytetővel. Kapuja románkori elemeket őrzött, valószínűleg a 13. század második felében készült, de biztosan nem az előtt. A templomnak különálló haranglába volt, melynek harangjai az 1600-as évek elején készülhettek. Erre a rajtuk olvasható latin és német nyelven írott feliratok utalnak. A haranglábat 1811-ben lebontották, és felállították a szászok lakta utcában. A legenda úgy tartja, hogy a harangláb áttelepítésének oka az volt, hogy gróf Bethlen Lajost és családját zavarták a közeli, ezért túl hangos harangok.

            Az evangélikus egyházközösség 1889-ben döntött egy új templom építéséről, mivel az addig használt templom omlásveszélyes állapota már nem engedte használatát. Létrehoztak egy templomépítési alapot, melybe a hívek az évi termés egytizedét adózzák négy éven keresztül. A gyűjtés három évig a tervek szerint alakult, ám a negyedik év döbbenetesen kevés és rossz minőségű termése miatt a gyűjtés, ezzel az építés is halasztódott. A 20. század legelején (1903, 1904) magánszemélyek 200 000 darab téglát adományoztak a templomépítési alapnak, ezt követően két év múlva kijelölték az új templom helyét, megállapodás született. 1906-ban az egyházközösség megvásárolta a mai templom helyét az akkori Szászok utcájában. A terveket még 1906 előtt elkészítette Rudolf Adleff besztercei építész, így már csak a kivitelezőt kellett megtalálni. A kiírt versenypályázatot Michael Huss építőmester nyerte el a következő évben, azaz 1907-ben. A régi templomot lebontották, köveit felhasználták az építkezés során.

            Az új templom építése 1907. május 31-én kezdődött a munkálatok majdnem pontosan egy évig tartottak, a befejezés dátuma: 1908. május 27. Az ezt követő évben, 1909. július 23-án Friedrich Teutsch erdélyi evangélikus püspök szentelte fel az elkészült templomot, melynek építési költségei 27. 443 korona összeget tettek ki.

            1944 szeptemberében kiköltöztették a szászokat Kerlésről, ennek következtében 1992-re már nem létezett az evangélikus gyülekezett. Ezt megelőzően az evangélikusok és görög-keleti felekezethez tartozók a falu népességének fele-fele arányú eloszlását adták.

            Jelenleg a kerlési gyülekezet a besztercei lelkészhez tartozik, a templomépület romladozó állapota miatt alkalmatlan az istentiszteletek megtartására. A templom orgonáját, melyet 1788–1789-ben készített a Wegenstein család, eladták 1978-ban Nagyváradra. Az egykori berendezések közül számos dolog hiányzik, például a keresztelőmedence. Az egykori keresztelőmedence háromszögű kőlábazaton állt, felirata feltételezhetően adományozójáról, gróf Bethlen Lajosról árulkodik: „Donavit C. L. B. 1847”. A keresztelőmedence helyén 1907-ben egy másik medencét helyeztek el, amit mára elloptak.

Fotók a régióból

Ajánlat
Kalotaszentkirály
Zilah
Szentmáté
Torockó
Gyergyóvárhegy