Fekete Sas fogadó, Nagybánya

Fekete Sas fogadó, Nagybánya adatai:
cím:
Fekete Sas fogadó, Nagybánya
Nagybánya
nyitva:
egész évben
ismertető

A Fekete Sas fogadó, melynek idegen nevei Aquila Nigra vagy Schwarzes Adler, Nagybánya régi főterén, annak délkeleti sarkán áll. A történelmi belváros látképének egyik meghatározó épülete.

Nemrég műemléki helyreállítást végeztek az épületen, melynek keretei között falkutatási munkálatokat és levéltári kutatást is végeztek. Ezek alapján kiderült, hogy 1736-ban már működött a fogadó, ekkoriban a városi tanács tartotta fenn. A fogadó elnevezése valószínűleg a Habsburg címerállatra utal. Ebben az időben a nagybányai tanács a Fekete Sas fogadóban biztosított szállást a városba érkező vásárosoknak, átutazóknak, valamint szórakozási és italozási lehetőséget nyújtott az ide érkezőknek és a város lakóinak. Volt italmérés, biliárdszalon, tekepálya és kártyázásra alkalmas helyiség is. A fogadó emeleti szalonjában színházi előadásokat tartottak és elegáns bálokat rendeztek a 19. században.

Nagybánya másik fogadója, a Főtér másik felén , az Arany Szarvas fogadó volt. Az Arany Szarvas a szecessziós stílusban épült István szálló helyén állt, mely a mai Bányás épületegyüttes. Két fogadó egyidejű működtetése arra utal, hogy a város nagy látogatottságnak örvendett valamint a helyi közönség is igen aktív és nagy számú volt. Általában egy évre adták ki bérlőknek a Fekete Sas és Arany Szarvas fogadókat, de a városi tanács szigorúan ellenőrizte a működést. Komoly előírásoknak kellett megfelelni, az étel és ital minőségének tekintetében valamint a fogadók tartozásait is az árendásoknak kellett rendezni. Több ízben is előfordult, hogy a bérlő nem tudta kifizetni az éves bérleti díjat, ezért a város börtönébe zárták. Az események iratai részletes képet adnak a fogadó történetéről. Volt olyan időszak, mikor nem találtak bérlőt, így a városi tanács volt kénytelen üzemeltetni a fogadókat.

A Fekete Sas számos leltára maradt fenn, használható forrásként. Egy 1764-es inventáriumban olvasható a konyha és az ivó berendezésének leltára (pl. sütőkemence, asztalok, tölgyfából készült padok, ónkerettel ellátott ablakok). A fogadó udvarában a vendégek lovainak istállót biztosítottak, fontos, hogy fedett tekepályát működtettek, ami ekkoriban nem volt alapvető. A leltárból kiderül, hogy az Arany Szavas volt az elitebb, felszereltebb fogadó és a mai főtéri szárny helyén ekkor még egy kisebb, egyszerűbb földszintes faépület állt. A szolgáltatások minősége sem volt magas, valószínűleg nem voltak külön szobák sem. A város határozati jegyzőkönyvéből kiderül, hogy felújítását rendelték el 1783. augusztus 10-én. A jegyzőkönyvben ez áll: „Mínthogy a nemes városnak Fekete Sas nevezetű s a Piatzon situált fogadója oly deteriorált statíoban volna, hogy az idegen nemű renden lévő uraságak ... az alkalmatosságoknak fogyatkozási miatt abban nem szállhatnának,... a nemes város nem csak maga kárát, hanem böcstelenségét tapasztalja, meghatároztatott, hogy a város cassájának tehetségéhez képest, az utza felől (a Felsőbányai út) ... a fogadó mellé egy néhány vendégszobák felállíttassanak. Annak okáért Huzel Gáspár őkegyelmének meghagyatik, hogy az épületre, teendő költségeket mennél előbb feltegye és magát az épületet illendőképpen lerajzolja...

Az építkezés gyorsan lezajlott, az új épület már 1784. november 10-én állt, terveit Huzel János Gáspár készítette. Az épület emeleti részét valószínűleg csak jóval később, 1802-ben építették fel, ekkor alakult ki jelenlegi alaprajza, a tervek a város levéltárában fennmaradva szolgáltattak információt. Az épület ekkor klasszicista stílusú volt, ám az 1870-es években historizáló reneszánsz stílusban alakították át a homlokzatait, majd egy későbbi átalakítás során a homlokzat architektúráját is megváltoztatták.

1925-re a fogadó már nem felelt meg eredeti funkciójának, ezért beköltözött a Polgármesteri Hivatal, később a mellett álló kisebb épülettel egybeépítették és Városházává alakították át. 1970-ben a Városháza új épületet kapott a régi fogadó romos állapotba került, 2003 és 2004 között a műemlékvédelmi előírások betartásával cégközponttá alakították.

Fotók a régióból

Ajánlat
Almamező
Kurtapatak
Diód
Szentegyháza
Jedd